sobota 14. listopadu 2015

Když knihomol nesedí jen v knihách - Geocaching

Tak pozor, ten kdo si myslí, že milovníci knih neznají jinou zábavu než čtení, jste na omylu. Já mám například ráda procházky po lese, nebo přírodou. Někdy na konci prázdnin jsem si vypůjčila od babičky GPS, abych mohla jet na rozhlednu, kam jsem neznala cestu. Jenže hned druhý den přítel nastoupil nečekaně do práce a tak jsem zůstala sama s GPS bez společníka. Už před několika roky jsem četla o hře, která se jmenuje Geocaching. Jde o to, že máte souřadnice a hledáte jakési „poklady“ s pomocí GPS. Řekla jsem si, že když ji mám půjčenou a mám volné dny do začátku školy, tak že bych to mohla zkusit.

Tento článek není reklamou, jen chci ukázat dalším lidem úžasnou hru, která mě chytila. Zjistila jsem, že komu o ní řeknu, tak vůbec neví, o co jde. A to je škoda.

Na této hře je super, že nepotřebujete téměř nic. Nic za to neplatíte a může ji hrát každý. Tedy každý, kdo má GPS ať už do auta, do terénu, nebo GPS v mobilu, a chuť nesedět doma. Stačí se jen zaregistrovat na www.geocaching.com a hned se vám ukáže hlavní stránka a úvodní video. 

O co tedy jde?

Jak už jsem říkala, jde o hledání pokladů s pomocí GPS. Těmi poklady se myslí speciální krabičky, které jsou uschované na zajímavých místech (rozhledny, zámky, vodopády, lesy, krásné výhledy, zátočiny řek, aj.). Pokud mluvíte s kačerem (člověk, který hraje tuto hru) měli byste používat pro krabičky termín Cache nebo česky keška. Tou jsou většinou svačinkové uzavíratelné krabičky různých rozměrů. Nebo také nevyfouklé PET lahve, krabičky od Tic Tacu až po obrovské sudy nebo kreativní schovky šikovných majitelů. Ty jsou schované různě. Můžete je najít v pařezu, přichycené na okapu magnetem, v dutině stromu, pod kamenem, nebo kdekoliv, kde ji nikdo neznalý hry nenajde.

Proč hledat kešky?

Pro dobrý pocit lovce. Někdy kešku hledáte i více jak hodinu a stále nenacházíte. O to lepší to je pocit, když už to vzdáváte a najednou se ukáže. Stránky geocachingu vám počítají nálezy, takže vlastně sbíráte jakoby body. Body pro váš dobrý pocit. Body, které ze začátku budou vypadat oproti ostatním kačerům úplně směšně, ale uvidíte, že je brzy doženete. Je jasné, že ani já, když jsem začala před pár měsíci, jsem je ještě nedohnala. Je to motivující vidět, že já jsem našla kolem 30 kešek a někdo jiný zase 13 000.

Hlavní je také zábava, která spojuje kamarády. A jestli žádné nemáte, tímto jich můžete spoustu získat. Také můžete lovit sami a nikdo vám nic neřekne. Hra je vhodná i pro rodiny s dětmi. 

Geocaching vám kromě známých míst, kde vám může posloužit jako průvodce, ukáže i místa naprosto neznámá. Věděli jste, že v lese za vaším domem spadlo ve válce letadlo, a že je tam dokonce pomníček? Jinou variantou jsou různé krásné panorama z různých kopců a kopečků. Za celý život nemůžete vylézt na každý. Ale někdo tam byl a zjistil, že je výhled úžasný a tak vás tam prostřednictvím hry pozve. Nebo se dozvíte i zajímavosti o místech, které míjíte každý den při cestě do školy, nebo do práce. Každý nesnědl encyklopedii a tak v popisu kešky můžete vidět, jakou historii místo zažilo.

Kromě toho jsou v keškách také hračky pro děti, různé samolepky, nebo jiné věci, které tam někdo jiný vloží. Vše, co se tam může objevit, se nedá ani vyjmenovat. Důležitou součástí je ale vždy: Tužka, notýsek, papír, nebo jiný logbook (sešit, kde si zapíšete svou návštěvu) a pravidla hry.

A navíc se v keškách objevují i dřevěná sběratelská kolečka jednotlivých kačerů. Turistické známky jsou téměř to samé. Další bodíky, které můžete sbírat. Tyto kolečka si dokonce můžete nechávat. Je tam více věcí, na které můžete narazit, ale to zjistíme, pokud se do hry zapojíte.

Co pořebujeme?
GPS a chuť hrát. V případě mobilů ještě program, který by vám umožňoval přístup do mapy a prostřednictvím kterého byste byli navigováni. Na google play jich na vás vyjede spoustu, stačí napsat název hry geocaching.

Jak na to?
Po registraci, kterou zvládne snad každý, se vám ukáže úvodní stránka. Nejlepší možností je přejít hned na záložku hrát a stisknout Zobrazit mapu s keškami. Tak můžete zjistit, kde ve vašem nejbližším okolí nějaká je.


Toto je jeden ze znaků, který symbolizuje kešku. Po kliknutí vidíte název kešky.

Po kliknutí na podrženou čáru se nám otevře stránka této kešky. Co tady hledáme, jsou hlavně souřadnice. Také není na škodu přečíst si popis místa, mnohdy pomůže s hledáním. Je zde také jakási „návštěvní kniha“ (logbook) těch, kteří ji hledali před vámi. Když v místě hledáte a už si opravdu nevíte rady, je tady také záchranný HINT. To je zakódované přesnější umístění keše, např. pařez.. dutina stromu.. a jiné informace, které vám mohou pomoci keš nalézt.
Pak stačí jen naťukat souřadnice do vašeho přístroje a vyrazit na lov.

Úlovek může vypadat např. takto:


Co dělat, když keš naleznu?
Zapíšeme se do logbooku, který je v kešce. Můžeme si případně něco z krabičky vzít, ale pozor, něco za to musíme dát zpátky na výměnu. Pak stačí kešku schovat zpátky tak, jak byla, aby ji nenašel nikdo nepovolaný.

Doma sedneme k počítači a najedeme zpátky na stránky geocachingu. Najdeme si znovu stránku naší kešky a vpravo dáme Zalogovat se. Tedy zapsat naši návštěvu. Z možností vybereme Found it (našel jsem) a napíšeme krátký nebo dlouhý vzkaz majiteli kešky. Dáme odeslat a můžeme jít na další.
Na mapce se nám pak ukáže smajlík místo původního symbolu, který ukazuje, že jsme keš již nalezli. Mapka pak může vypadat následovně:

Kešek je spousta druhů:
Zelená označuje jednoduchou kešku, kde máte hned souřadnice a tam také kešku naleznete.
Žlutá označuje kešky, které jsou spojeny s úkoly např. spočítej schody vedoucí ke souřadnicím xxx a zadej je do vzorce za písmeno A. A tím vzniknou konečné souřadnice kešky. Je tedy náročnější na čas.
Čevená označuje eventy, to jsou akce, kde se schází lovci kešek. Vyměňují se tam zkušennosti, dřevěná kolečka a podobně.
Otázník představuje kešky, kde nemáte cílové souřadnice žádné. Většinou jsou to kešky, kde musíte vyluštit jakousi záhadnou šifru a poté můžete jít lovit. Některé jsou lehčí, některé složitější. Ale rozhodně asi patří k tomu těžkému, co se na geocachingu dá nalézt.

U každé kešky je také vyplněna obtížnost a velikost kešky. Když je třeba velikost mikro, tak nebudu hledat svačinovou krabičku. Vím, že hledání bude obtížnější. 
Pokud jsem vás alespoň trochu navnadila a trochu vás zavedla do základů geocachingu, tak jsem ráda. 

5 komentářů:

 1. Pro mudly je toto dobrý článek =D Geocaching je úžasná hra a moje srdcovka, hlavně když jde o terén čtyři a víc xD

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak samozřejmě, že je to pro mudly :D :) Já chodím 3x týdně, takže taky moje momentální srdcovka. Doufám, že mě to časem neomrzí. Ale snad ne. :) Nesmí, když mi v pondělí mají přijít CWG :D

   Vymazat
  2. Mě hra také moc baví, musím říci, že už ji nějakou dobu hraji. Sice teď kvůli škole nemám moc volného času, ale i tak. Díky hře jsem našla nejen fůru pokladů, ale i ten poklad nejdražší - svého přítele. Nicméně existují i poklady určené pro knihomoly ;). Pár takových už jsem také našla a byly v něm opravdové skvosty (knihy v originálech apod.).

   Vymazat
  3. Kešku pro knihomoly jsem chtěla založit. Až budu mít více zkušenností a opravdu velkou krabičku :D :) u nás v okolí asi žádná taková není. :/ :) Já právě, jak jsem na VŠ, tak mám času spoustu. Některé dny tam nemusím vůbec, některé dny jenom dopoledne, nebo na pár hodin, takže času je hodně. Tak z okolí už toho mám uloveno docela dost. :)

   Vymazat
 2. Nemůžu říct, že bych byla vášniví "lovec" kešek, ale občas si s přáteli zkusíme pro zábavu nějakou najít. A myslím, že je to opravdu úžasný pocit se takto za něčím hnát :) Rozhodně tuto aktivitu musím všem doporučit :)

  http://milujemekihy.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat

Děkuji za zpětnou vazbu. :) Komentáře typu dvouslovné věty: Hezký blog, recenze, knihy + Váš odkaz na blog nebudu publikovat. Nezlobte se. :) Nepřijde mi to jako upřímný komentář, ale jen jako reklama.